Výber penetrácie
Pri práci s mikrocementom je výber správnej penetrácie kľúčový. Aj keď sa môže zdať, že ide o malý detail, správna penetrácia zlepšuje priľnavosť a odolnosť mikrocementu. V tomto článku vám predstavíme, ako správne zvoliť penetráciu na základe typu podkladu. Tento proces sa dá prirovnať k výberu správnych základov pre váš dom – ak sú zle zvolené, môže dôjsť k problémom, ktoré je náročné neskôr opraviť.
Výber penetrácie podľa typu podkladu
Rôzne podklady vyžadujú rôzne typy penetrácie. Tu je prehľad najčastejších podkladov a ich vlastností, ktorý vám pomôže lepšie sa zorientovať pri výbere správnej penetrácie.
Sieťka + kleber
Používa sa pri rekonštrukciách alebo na miestach, kde sa vyžaduje silná priľnavosť, napríklad v kuchyniach, kúpeľniach alebo na krboch. V závislosti od toho, kde sa sieťka a kleber nachádzajú, je možné vybrať z niekoľkých penetrácií:
- MCG Primer – základný penetračný náter používaný na všetkých podkladoch.
- Ecohecht – ideálna voľba pre steny v interiéri, kde je potrebná dobrá priľnavosť.
- Techstone – vhodná pre miesta s vyššou vlhkosťou a pri priamej expozícii vody.
Sadrokartón
Dnes sa v moderných stavbách používa tzv. „suchý typ výstavby“, ktorého základným používaným materiálom je práve
sadrokartón. Z neho sa dá zhotoviť množstvo stavebných prvkov (priečky, podhľady, stropy…). Jednou z najdôležitejších výhod sadrokartónu
je nízka cena materiálu a práce. Tieto steny však nie sú také trvanlivé ako klasicky omietnuté, sú náchylnejšie na poškodenie. V prípade
sadrokartónových priečok a povrchov je plne dostačujúci náš základný penetračný náter MCG Primer.
Sadrová omietka
Na dotyk príjemná a navyše je aktívnym materiálom, ktorý umožňuje stenám dýchať (to neplatí, ak je nanesená na čisto cementový podklad), čím pomáha regulovať klímu v miestnosti. Ak však patríte medzi ľudí citlivých na pocit suchého vzduchu, možno sadrová omietka nebude pre vás ideálna, pretože pohlcuje vlhkosť (a pachy) z prostredia. Pri tomto type omietky je lepšie zvoliť penetráciu obsahujúcu piesok Ecohecht.
Vápenná a vápenno-cementová omietka
Tieto dva typy omietok dokážu lepšie regulovať výkyvy relatívnej vlhkosti vzduchu, výborne akumulujú teplo a vylepšujú akustiku. Oproti sadrovým omietkam sú ešte aj lacnejšie. Sú vhodné do miestností so zvýšenou vlhkosťou, takže do kúpeľní a kuchýň. Rovnako ako pri sadrovej omietke, aj tu je postačujúca penetrácia Ecohecht.
Výnimku však tvoria steny, ktoré sú v priamom kontakte s vodou. V takomto prípade je lepšie siahnuť po epoxidovej penetrácii s obsahom piesku Techstone. Tá zároveň slúži aj ako adhézia pri nadpájaní rôznych typov podkladových materiálov s mikrocementom.
Podlahy
Pri podlahách sú dve možnosti:
- Epoxid s pieskom – klasická voľba, pri ktorej sa na podlahu nanesie epoxid a následne zasype pieskom. Tento spôsob je cenovo dostupný a zabezpečuje vysokú priľnavosť.
- Techstone – „2 v 1“ riešenie, kde epoxid už obsahuje piesok, čo šetrí čas a zjednodušuje prácu. Tento typ penetrácie je ideálny pre tých, ktorí chcú dosiahnuť profesionálny výsledok s minimálnou námahou.
Penetrácie pre renovácie a nábytok
Patríte medzi nadšencov svojpomocných úprav a vylepšení nábytku a doplnkov? Mikrocement veľmi dobre priľnie na množstvo povrchov, vrátane OSB dosiek, MDF platní, skla, plastových povrchov a laminátov (POZOR: nie však na masívne drevo, tam by mikrocement mohol popraskať, keďže masív neustále pracuje). Pri renováciách siahnite po penetrácii Ecohecht, ktorá vám krásne prepojí mikrocement s renovovaným podkladom.
Správna technika nanášania penetrácie
Na správnu aplikáciu penetrácie použite vhodné nástroje:
- MCG Primer a Ecohecht – aplikujte nylonovým valcom s krátkym vlasom pre rovnomerné rozvrstvenie.
- Techstone – nanášajte japonským hladítkom alebo hobľom, ktorý sa používa aj pri nanášaní mikrocementu.
- Epoxid – na podlahe ho odporúčame rozvrstviť stierkou, čo zabezpečí rovnomernú aplikáciu.
Záver
Výber správnej penetrácie závisí na type podkladu a mieste aplikácie. Správne zvolená penetrácia zabezpečí dlhodobú odolnosť a lepšiu priľnavosť mikrocementu, čo oceníte nielen pri samotnej aplikácii, ale aj pri budúcej údržbe. V ďalšom článku si povieme viac o samotnom procese nanášania mikrocementu. Inšpirácie môžete načerpať aj na našom Facebooku.