Staviate alebo prerábate a vediete doma dlhé debaty o tom, akú zvoliť podlahu – či už v celom dome alebo napríklad v kúpeľni? Pojem „mikrocementová podlaha“ sa vám už do uší možno dostal, no nie ste si istí, či to bude pre vás správna voľba? V dnešnom blogu sa vám pokúsime predstaviť podlahu z mikrocementu bez ružových okuliarov, so všetkými jej plusmi aj mínusmi.

Nový dom vs. prerábka
Tu v zásade veľký rozdiel nie je. Či už idete mikrocement aplikovať priamo na poter v novostavbe alebo na starú dlažbu, postup je podobný. Výhodou pri rekonštrukcii je však práve hrúbka, ak sa rozhodnete realizovať mikrocementovú podlahu priamo na starý podklad (za predpokladu, že nie je krivý a treba ho značne vyrovnávať), vďaka svojej tenkej vrstve približne 5 mm (vrátane nivelácie) vám navýši výšku podlahy len minimálne.
Ako postupovať pri aplikácii mikrocementu na existujúcu podlahu
Ak existujúca dlažba, na ktorú chcete aplikovať mikrocement, pevne drží a nie je vydutá, môžete postupovať nasledovným spôsobom. Najskôr je potrebné zdrsniť povrch dlaždíc prebrúsením sanačnou frézou. Následne potrebujeme povrch zjednotiť, keďže škáry a samotné dlaždice nebývajú v rovnakej výške a mikrocement by nám tieto spoje kopíroval. Na povrch dlažby teda aplikujeme buď epoxid s pieskom alebo kvalitný adhézny mostík. Keďže mikrocementová podlaha musí byť v rovine, na podklad použijeme ešte niveláciu v potrebnej hrúbke. Po prebrúsení znivelovaného podkladu už môžeme prejsť k aplikácii penetrácie pod mikrocement a následne aj samotného mikrocementu.
Ako postupovať pri aplikácii mikrocementu v novostavbe
Pri novostavbách je postup o niečo jednoduchší. V zásade platí, že poter musí byť rovný a dilatácie dodržané. Z tohto dôvodu odporúčame použiť radšej anhydritový poter, ktorý má samonivelačné vlastnosti a dilatácií je potrebných oveľa menej ako pri cementovom potere. Ak ste sa však rozhodli staviť na klasiku – cementový poter, stačí ho len prebrúsiť a povrch zrovnať niveláciou.
Aký mikrocement zvoliť na podlahu
Pri podlahách odporúčame použiť mikrocement priamo určený na podlahy, keďže je minimálne v jednej vrstve (pri komerčných priestoroch v dvoch vrstvách) spevnený živicou. Jedinú výnimku tvoria malé priestory s minimálnou záťažou, ako sú napríklad kúpeľne a toalety, kde môžete bezpečne použiť aj iné typy nášho mikrocementu – Basebeton Original, Basebeton Plus alebo Beton Ciré.
Na podlahy v bežných domácnostiach je plne dostačujúce použiť mikrocement Basebeton Solid, ktorý má prvú z dvoch vrstiev spevnenú živicou a vytvára tak dostatočnú pevnosť a odolnosť povrchu.
Pri komerčných a priemyselných priestoroch odporúčame použiť náš najtvrdší mikrocement Basebeton Xtreme, ktorý má obe vrstvy spevnené živicou a dokáže odolať aj naozaj vysokej záťaži.
Najčastejšie otázky
- Aká je životnosť mikrocementovej podlahy?
Mikrocementová podlaha má vďaka svojej pevnosti naozaj dlhú trvácnosť a životnosť. Je odolná voči UV žiareniu, takže ani po rokoch vplyvom slnečných lúčov nevybledne. - Čo sa stane, keď mi na zem niečo spadne?
Na rozdiel od dlažby, ktorá vplyvom pádu ťažšieho predmetu praskne alebo sa odlúpi z glazúry, mikrocement je voči nárazu odolný. - Je mikrocementová podlaha poškriabateľná?
Áno, pri tomto type podlahy (podobne ako pri drevenej, epoxidovej alebo polyuretánovej podlahe) odporúčame použiť ochranné krytky na nábytok, ktorý zvyknete presúvať (stoličky, stôl a pod.). Neznamená to však, že sa podlaha dá poškriabať ľahko, nemusíte sa teda báť, že by napríklad váš domáci miláčik podlahu svojimi pazúrmi zničil. Rovnako napríklad pod vplyvom posúvania koliesok kancelárskej stoličky sa mikrocementová podlaha nijako nepoškodzuje. - Ako sa takáto podlaha udržiava?
Bežnými čistiacimi prostriedkami na podlahy. Môžete tiež použiť aj náš prostriedok SA PU Cleaner špeciálne navrhnutý na údržbu mikrocementových povrchov. - Na podlahe je škrabanec, čo teraz?
Netreba hneď podliehať panike. Pri malých povrchových škrabancoch sa dá podlaha zrenovovať použitím špeciálneho prostriedku SA PU Protect na vyplnenie vzniknutých trhlín. Ak nedopatrením vznikne hlbšia ryha, odporúčame kontaktovať aplikátora a prekonzultovať možnosti opravy. - Sú na výber aj iné farby ako sivá?
Áno, pri mikrocemente určenom na podlahy je k dispozícii 22 základných odtieňov a je tu aj možnosť namiešania farby ďalších 70 odtieňov z našej ponuky farieb.

Záver
Ak ste po prečítaní tohto článku dospeli k rozhodnutiu, že mikrocementová podlaha je pre vás to pravé riešenie, neváhajte nás kontaktovať pre bližšie informácie a vypracovanie nezáväznej cenovej ponuky.
Ukážky našich prác si môžete pozrieť na Facebooku alebo Instagrame.
Tešíme sa na vás pri ďalšom článku!